bitcoin

Bitcoin jest pierwszą i największą kryptowalutą na świecie. Została ona zaproponowana w 2008 roku przez anonimowego twórcę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Idee stojące za Bitcoinem były proste: stworzyć cyfrową walutę, która działa bez potrzeby udziału banków czy innych instytucji finansowych, która jest odporna na inflację, a także, żeby była przezroczysta i bezpieczna.

Bitcoin działa na zasadzie blockchainu, czyli rozproszonej bazy danych, w której każda transakcja jest zapisywana w bloku. Te bloki łączą się ze sobą tworząc łańcuch (ang. blockchain), co pozwala na śledzenie historii transakcji. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa kryptowaluty, ponieważ zapobiega ono próbom oszustwa czy podwójnego wykorzystania jednej monety.

Bitcoin jest również zdecentralizowany, co oznacza, że nie ma jednej centralnej jednostki, która kontroluje jego emisję czy obieg. Zamiast tego, jest on tworzony przez setki tysięcy komputerów na całym świecie, które pracują razem, aby zatwierdzać transakcje i generować nowe monety.

Jedną z głównych zalet Bitcoina jest to, że jest on anonimowy. Chociaż każda transakcja jest zapisywana w blockchainie, nie ma tam informacji o tożsamości osób dokonujących transakcji. Tym samym, nie ma możliwości, żeby ktoś śledził twoje transakcje lub kontrolował twoje finanse.

Bitcoin jest również bardzo elastyczny. Można go używać do dokonywania zakupów w sklepach internetowych, przesyłania pieniędzy do przyjaciół czy rodziny, a nawet do inwestowania. Jego wartość jest jednak bardzo zmienna i ciągle rośnie i spada.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *